fbpx
(+ 372) 619 0020 info@jalakliinik.ee
ortooside valmistamine

Individuaalsete ortooside valmistamine

Ortoosid on spetsiaalsed meditsiinilised abivahendid, millega toetatakse deformeerunud liigeseid, jalalabasid ja varbaid.

Paljud inimesed on puutunud kokku sellise probleemiga nagu jalalaba deformatsioonid, mille põhjuseks on näiteks varvaste vale asend. Sellel defektil on omakorda erinevad kahetsusväärsed tagajärjed: küünte sissekasvamine, konnasilmad, liigeste liikumatus.

Varvaste vale asend võib olla tingitud mitmesugustest põhjustest, nt trauma, kitsad jalatsid, haigused, mõnikord on see kaasasündinud.

Et ravida jalalaba erinevaid deformatsioone, valmistavad Estonian Foot Clinicu spetsialistid individuaalseid pikaajaliseks kasutamiseks mõeldud korrektoreid, mis taastavad jalalaba funktsionaalse asendi.

Jalalaba deformatsioone saab täielikult parandada vaid alla 16aastastel lastel. Vanematel inimestel ei pruugi tugi-liikumisaparaadi defektide korrigeerimine alati õnnestuda, kuid korrektor vähendab oluliselt valu ja parandab seega kardinaalselt patsiendi elukvaliteeti.

Seejuures tuleb arvestada asjaoluga, et luude asendi korrigeerimine ei ole alati täiesti komfortne, aga just luude asend mängib jalalaba deformatsioonide puhul peamist rolli. Seepärast tuleb ortoosi kandmisega harjuda: alustada lühiajaliste jalutuskäikudega, pikendada kandmisaega järk-järgult terve päevani. Siin on äärmiselt oluline, et ortoos oleks ideaalselt sobiv ja see valmistatakse kahekomponendilisest silikoonist.

Individuaalsete varbaasendi korrektorite valmistamine on loominguline tegevus, selleks on vaja hästi tunda jalalaba omadusi ja biomehaanikat. Et saada õnnestunud ortoos, peab arvestama õiget ja valet koormust jalale, samuti selle koormuse ümberjaotamise võimalust, jalalaba asendi muutumist sõltuvalt jalatsi tüübist ja paljusid muid tegureid.

See on töömahukas ettevõtmine, millele kulub palju aega. Ortoosi valmistamist ei tasu ühendada pediküüris käimisega. Selleks tuleb leida muu aeg.

Peab olema valmis selleks, et aeg-ajalt tuleb kas seadeldist korrigeerida või valmistada uus toode. Sest vana, lääpatallatud ortoos mitte ainult ei too kasu, vaid võib suisa põhjustada jalalabale palju kahju. Plaaniline vahetus toimub tavaliselt 5–6 kuu tagant, lihtsaid ortoose võib vahetada sagedamini.

Ortoose on mitmesuguse kuju ja otstarbega. Valik sõltub deformatsiooni liigist ja omadustest.

Kõige levinumad ortoosi kasutamise näidustused on villid, konnasilmad, jalavõlvi ja varvaste deformatsioonid, lampjalgsus, muutused liigestes, bursiit, luukasvised, närvivalu, mõrad.

Õigesti valmistatud ja hoolikalt sobitatud ortoosid on väga mugavad. Hügieeni kaalutlustel võib neid sooja seebiveega pesta, vajadusel saab korrektori erinevaid osi pikendada.
Meie kliiniku spetsialistid võivad Teid ortooside teemal nõustada ning Teile vajaliku toote valmistada.

Call Now Button