fbpx
(+ 372) 619 0020 info@jalakliinik.ee
Diabeetiline jalg

Jalalabade seisukord diabeedi puhul

Suhkurdiabeet on üks enimlevinumaid haigusi planeedil. Praeguseks ajaks on maailmas arvestuslikult umbes 400 miljonit inimest, kes seda salakavalat tõbe põevad. Lihtsalt seletades on diabeet krooniline haigus, mida põhjustab organismi ainevahetushäire. Haiguse tuumaks on täielik või osaline insuliinipuudulikkus. Insuliin on hormoon, mida toodab kõhunääre ja mis on vajalik glükoosi (suhkru) energiaks muutmiseks. Suhkurdiabeet põhjustab tihti tervisele ohtlikke tüsistusi. Ta võib kutsuda esile südame, aju, jäsemete, silma võrkkesta ja neerude veresoonte haigusi, mille tagajärjeks on müokardiinfarkt, isult, gangreen, pimedus jne.

Diabeetiline jalg on suhkurdiabeedi üks raskemaid tüsistusi.

Pooltel juhtudel tekitavad diabeetilist jalga jäsemete närvikiudude ja närvilõpmete patoloogilised muutused. Esimesteks sümptomiteks on torkimise või sipelgate jooksmise tunne jalgades ning naha tundlikkuse vähenemine. 25% juhtudest põhjustavad diabeetilist jalga jäseme vereringehäired, mis pahatihti lõpeb mingi koepiirkonna kärbumise ja gangreeniga.
Diabeetiline jalg tekib pikkamööda: see on veresoonte, liigeste, perifeersete närvide, naha ja pehmete kudede patoloogia tulemus. Hiljem tekivad jalgadele haavandilised ja mädased moodustised, hakkab lagunema luu- ja liigesesüsteem. 15% diabeedihaigetel moodustub jalahaavand. Neljandikul juhtudest lõpeb see jäsemete amputatsiooniga.
Kui patsient ei saa alati ise oma jalgade seisundit jälgida, siis on hea mõte minna pediküüri spetsialisti juurde. Seda põhjusel, et hooldamata jalad justkui meelitavad igasuguseid haiguseid, ja sellel võivad olla väga kurvad tagajärjed.
Kuid suhkruhaiged on eriline patsientide kategooria, kellele ei tohi teha klassikalist pediküüri, mis tavaliselt algab jalgade aurutamisega ja kus mõnikord kasutatakse ohtlikke instrumente. Peab tunnistama, et mitte kõikidel meistritel ole piisavalt teadmisi suhkruhaigete jalahoolduse iseärasuste kohta. Aga just spetsialisti teadmised ja kogemused on siin määrava tähtsusega, sest võimaldavad märgata jalanaha ja varbaküünte muutuseid juba algstaadiumis ning aidata ennetada ohtlikke tagajärgi.

Suhkruhaige jalgade iseärasused

Suhkurdiabeedi puhul tekivad patsiendil peaaegu alati mingid nahamuutused. Diabeedihaiged teavad, et just nende küüned (ja mitte keha või nägu) vajavad erilist tähelepanu ning regulaarset põhjalikku hooldust! Muutused naha väljanägemises on peamiselt põhjustatud veresuhkru taseme kõikumisest. Kui patsient kontrollib pidevalt oma suhkrutaset, tekib nahaprobleeme märkimisväärselt vähem. Liiga kõrge veresuhkru tase põhjustab organismi vedelikukaotust, mis omakorda toob kaasa naha veetustumise. Nahk muutub õhukeseks, hapraks, kestendavaks, võivad tekkida lõhed ja ebameeldiv kihelus. Samal ajal nõrgeneb immuunsus, igasugustele infektsioonidele on uksed valla, aga isegi tühiste haavakeste paranemine muutub aeglasemaks. Jalgade närvilõpmete kahjustuse peamiseks põhjuseks võib olla veresuhkru kõrge tase.

Kahjustatud piirkonnas ei tunne patsient ei valu, ei kuuma ega külma. Selliste aistingute puudumine ongi diabeetilise neuropaatia tunnuseks.
Suhkur häirib organismi vereringet. Kui aga värske vere juurdevool jalgadesse on aeglustunud, takistab see jäsemetel olevate lõhede ja haavade paranemist. Ja siin on väga oluline pidada meeles, et diabeedi puhul võib ka kõige tühisem jalatrauma tuua kaasa amputatsiooni.
Kolmel protsendil juhtudest põhjustab suhkurdiabeet troofilisi haavandeid, mis arenevad teinekord täiesti tühistest nahakahjustustest (nt haavakesed, marrastused, igapäevased hõõrdumused).

Diabeetilisel jallal tekkinud muutuste tõttu naha seisukorras ja immunsuse nõrgenemise pärast hakkavad nahka kiiresti ründama seeninfektsioonid. Ning vaid pidev veresuhkru taseme jälgimine aitab kõikidel nahakahjustustel, mõradel ja haavadel paraneda sama kiiresti kui neil, kes diabeeti ei põe.
Estonian Foot Clinicu diplomeeritud ja kogenud spetsialistid nõustavad Teid kõikides küsimustes, mis puudutavad diabeetilist jalga, ja osutavad professionaalset abi.

Enne

Pärast

blank
blank
blank
blank
Call Now Button