fbpx
(+ 372) 619 0020 info@jalakliinik.ee
Nahalõhed

Nahalõhed

Lõhed (Ragades, kreeka) tekivad nahale siis, kui naha elastsus on vähenenud ja nahka venitatakse. Jalgadel olevad nahalõhed põhjustavad valu nii kõndides kui ka puhkusehetkedel.

Terve nahk on sile, elastne ja väga vastupidav. Lõhede tekkimisele eelneb tavaliselt naha hüperkeratoos, millega sageli kaasneb põletik. Nahalõhed võivad olla pindmised, kuid võivad ulatuda dermani, võivad olla niisked, võivad veritseda. Nende pikkus on ühest millimeetrist ühe sentimeetrini, või enamgi, kuju meenutab kiilu. Naha pealispinnal on nad laiemad, sügavamal kitsamad.

Nahalõhed tekivad erinevatel põhjustel. Enamasti põhjustab neid mitme faktori koostoime. Nahalõhed võivad ilmuda naha liigsarvestumise, pärilike eelsoodumuste või omandatud defektide tõttu. Neid jaotatakse “niisketeks” ja “kuivadeks” ja see vaid kinnitab väidet, et nii liigniiskel kui ka liigkuival nahal on kalduvus lõheneda.

Haruldastel juhtudel võivad lõhed ulatuda naha aluskoeni ja isegi luudeni.

“Niisked” nahalõhed:

Selliste nahalõhede tekkimist soodustab elukutse, töö niiskes keskkonnas (kummisaapad), näiteks saunas, kasvuhoones, või jalgade liighigistamine — jalgade hüperhidroos (hyperhidrosis pedis).

Probleemi soodustavad ka kinnised või mittehingavast materjalist tehtud jalatsid. Nahk pehmeneb (matsereerub) ja lõheneb. Seda liiki nahalõhed esinevad eelkõige varvaste vahel ja taldadel — peamiste varbaliigeste piirkonnas.

“Kuivad” nahalõhed:

Sellised nahalõhed tekivad enamasti kuival nahal, kui naharasu tootmine on ebapiisav ja ka higieritumine on vähenenud. Taolist häiret kohtab peaaegu kõikide ulatuslike jalalaba hüperkeratooside puhul.

Higieritumishäireid täheldatakse suhkurtõve, aga ka maksahaiguste ning mõningate mürgituste puhul (näiteks metallimürgituse korral). Seda võivad tekitada ka psoriaas (soomussammaspool), atoopiline dermatiit (sügelust ja naha ketendamist tekitav nahahaigus, mida tihti seostatakse allergiaga), ihtüoos, naha vananemine jne. Hüperkeratoosini viivad peaaegu kõik naha verevarustus- ja toitumishäired. Nende probleemide tõttu moodustub ebatäiuslik naha kaitsekile, suureneb niiskusekadu ning väheneb naha rebenemiskindlus. Sellega kaasneva naha elastsuse vähenemise pärast tekivad nahalõhed. Pideva koormuse ja ülekaalu tõttu võivad lõhed süveneda ja hakata veritsema.

Mida nahalõhede puhul teha:

Jalalõhede hooldamise viise on palju erinevaid. Tavaliselt töödeldakse neid aparaatselt, kasutades pöörlevaid instrumente (spetsiaalseid otsakuid, freese). Kuid lõhede hooldamist on võimalik kombineerida ka lõikavate riistadega (näiteks näpitsatega).

Seejuures on oluline kasutada spetsiaalseid kosmeetilisi preparaate, mis parandavad naha toitumise kvaliteeti, et soodustada lõhede paranemist ning seda protsessi kiirendada (salvid ja jalavannid). Aga peamine on see, et kunagi ei tohi unustada profülaktilisi meetmeid, et juba olemasolevad lõhed ei suureneks ning ei tekiks uued.

Kõige parem ja kindlam on vältida eneseravi ja pöörduda spetsialistide poole!

Eesti Jalakliinikus pakutakse Teie nahalõhede probleemile kiiret ja kvaliteetset lahendust, lisaks saate informatsiooni nahalõhede edaspidise hoolduse kohta ning võimaluse osta vajalikke hooldustooteid – maailmakuulsa Saksa tootemargi BAEHR toodangut.

Call Now Button