Hüperhidroos
Jalgade hüperhidroos — Hyperhidrosis pedis (ld) — ebameeldiv lõhn ja liighigistamine.
Sellel võivad olla erinevad põhjused:
- Kinnised jalanõud;
- Sünteetilisest materjalist sokid, mis imavad halvasti niiskust (näiteks puuvill suudab imada niiskust üle omaenda kaalu);
- Jalanõude ebapiisav vahetamissagedus (sokke on soovitatav vahetada iga päev, jalanõusid sageli);
- Elukutsega seotud tegurid: kummikud, turvajalatsid, töö niisketes oludes (aiandus, köök, saun, kasvuhooned jne);
Kõik need soodustavad faktorid (temperatuur on jalatsites 37 оС, õhuniiskus 100%) on ideaalsed bakterite, viiruste ja seente arenguks.
Nende probleemide omavaheline seos
Jalatalla ühel ruutsentimeetril asub umbes 600 higinääret, selle pindala on umbes 250 cm2 (selline higinäärmete paiknemistihedus on veel vaid kaenlaaugus, kubemepiirkonnas ja laubal);
Kinnistes jalatsites ja sokkides niiskus ei aurustu ning moodustab “niiske biotoobi” või kasvuhoonele iseloomuliku kliima.
Higistamine on keha temperatuuri reguleerimise vältimatu moodus. Isegi vähese higistamisega kaotame iga päev keskmiselt pool liitrit vedelikku.
Kuuma ilmaga ja tugeva füüsilise pingutuse korral higieritus suureneb kuni viie liitrini, sel moel keha jahutab ennast vajaliku määrani. Füsioloogiliselt vajab organism selle vedelikukoguse korvamist. Need on organismi loomulikud protsessid, mis on sisemise tasakaalu säilitamiseks vajalikud. Kuid on ka teisi põhjuseid, mis soodustavad higieritumist.
Näiteks järgmised:
- Kilpnäärme ületalitus;
- Stress, hirm;
- Hormonaalsed muutused (klimakteerium);
- Teravad toidud, kohv;
Ebameeldiv lõhn:
Algselt terve inimese higi ei lõhna. Higi koosneb 99% veest, aga 1% — need on soolad, kusiaine, aminohapped ja piimhape, mis naha kaudu erituvad, sest nahk pole mitte ainult kaitseelund, vaid ka eritusorgan. Mõnede haiguste puhul nahk toetab kopsude ja neerude funktsioone.
Higi seguneb naha rasunäärmetest erituva rasuga. Selles keskkonnas elavad bakterid, mis koos eritistega moodustavad naha pinnal nn happemantli – kaitsekile, mis takistab haigustekitavate mikroobide tungimist organismi.
Higi bioloogilisel lagunemisel moodustub ebameeldiva lõhnaga võihape.
Higi lõhn on individuaalne, sest iga inimese ainevahetusprotsess on individuaalne. Sõltuvalt toitumisest, füüsilisest aktiivsusest ja muudest teguritest tekib igal inimesel oma iseloomulik lõhn, see mõjutab ka talle omast individuaalset nahafloorat.
Jalgade liighigistamise tagajärjed:
Liighigistavad jalad tekitavad mitte ainult iseloomulikku lõhna, vaid võivad põhjustada ka muid probleeme. Inimese varvaste vahel ei ole rasunäärmeid ja seda nahka rasukiht ei kaitse. Liisunud higi tõttu nahk nendes kohtades tursub, pakseneb ja kaotab elastsuse. Varvaste vahele tekkivad lõhed on väravaks bakteritele ja seentele.
Kaitse:
Liighigistamise ja ebameeldiva lõhna puhul on peamiseks selle probleemi vältimise viisiks isiklik hügieen.
- Jalgade igapäevane pesu vähendab lõhna tekitavate bakterite hulka;
- Pärast pesu hooldava, higieritust vähendavate naturaalsete toimeainetega (Uus-Meremaa luud-lõunamürdi õli, tsinkoksiid, harilik aaloe, jojoobiõli) rasvase kreemi kasutamine. (Peab mainima, et liigsage pesu kahjustab naha happemantlit);
- Jalavannid vajalike lisanditega;
Hooldustoodete regulaarsel kasutamisel püsib nahk elastne ning on kaitstud seenhaiguste ja püsiva ebameeldiva lõhna eest.
Meie kliinikus annavad jalahooldusspetsialistid nõu, mida eelmainitud probleemide puhul teha, soovitavad ülemaailmselt tuntud Saksa tootemargi BAEHR hooldustooteid ning õpetavad, kuidas neid kodus kasutada.