fbpx
(+ 372) 619 0020 info@jalakliinik.ee
Küüne proteesimine

Küüne proteesimine

Proteesimine tähendab kunstküüne või selle osa paigaldamist, kui küünel on mingi defekt, ning küüneplaadi tugevdamist spetsiaalsete materjalidega.

Mis põhjusel võivad tekkida küüneplaadi terviklikkuse häired:

  • Trauma.
  • Onühhomükoos (küüneseen).
  • Küüne kihistumine.
  • Küüne anatoomia (lusikakujulised küüned jms).
  • Küünte sissekasvamine.
  • Operatsioonide tagajärjel.
  • Küünte lõhenemine piki- (onühhoreksia) või põikisuunas (onühhoskiitsia).

Pahatihti juhtub nii, et olukord nõuab küüne taastamist (täielik taastamine on võimatu, sest proteesi kinnitamiseks peab küüneplaadi mingi osa alles olema). Sellegipoolest räägime me täielikest küüneproteesidest, kuigi asendame proteesiga vaid umbes kaks kolmandikku küünest. Meie poole pöördumise sagedaseim põhjus on küünte ebaesteetiline välimus. Küünte talitlushäirete puhul võivad aja jooksul tekkida valutekitavad muutused: küünevalli kahjustused, sissekasvanud küüned koos tugeva põletikuga, mida põhjustab varvaste vale asend, või küüneplaadi täielik hävimine küüneseene tõttu.

Sagedamini tekivad muutused varbaküüntel, kuid ka sõrmeküüned pole deformatsioonide eest kaitstud. Täieliku või osalise küüneplaadi paigaldamist läheb vaja kõiksuguste küünte talitlushäirete puhul (onühhodüstroofia).

Mõiste onühhodüstroofia tähendab küüne kuju, värvi ja tekstuuri muutust. Neid muutuseid võivad põhjustada haigused, traumad (kahjustused), ravimite tarvitamine, kahjulike ainete mõju ning isegi geenid.

Millal on näidustatud küüne proteesimine:
Küünesängi kaitsmiseks sarvestumise ja surve eest.
Küüne enda kaitsmiseks.
Varba distaalse lüli kaitsmiseks.
Külgmiste küünevallide kujundamiseks.
Küüne pikisuunalise üles või alla kõverdumise puhul (Unguis inflexus).
Kasvusuuna muutmiseks.
Traumajärgse puudumise puhul.
Küünealuste konnasilmade tõttu.
Varbale esteetilise välimuse andmiseks.

Vastunäidustused:
Küünesängi lahtised haavad ja muud küünesängi kahjustused. Haav peab kõigepealt paranema, siis saab kaaluda proteesimise võimalust.
Panariitsium (sõrme või varba äge mädapäletik).
Küüneseen. On olemas meetodid, mida võib ja peab selles olukorras kasutama, ja on meetodeid, mida kasutada ei tohi.
Psoriaas.
Sissekasvanud küüs.
Küüne raskekujuline ristisuunaline kõverdumine (kui küüs keerdub “torukeseks”).
Allergia mõnede materjalide vastu.

Mida tähendab küünte parandamine:
Sõrme- ja varbaküüned pole olemas mitte ainult esteetilisel eesmärgil, nad on vajalikud ka sõrme- ja varbaotste kaitsmiseks ning toetavad selliseid füüsilisi toiminguid nagu kompimine ja haaramine. Pahatihti toovad koledad küüned endaga kaasa isolatsiooni, sest haiged hakkavad seltskonda vältima. Küünesängimuutuste puhul on küünte parandamine või proteesimine mitte ainult kosmeetiline protseduur, vaid palju olulisem ettevõtmine, kui vaadata sotsiaalsest plaanist. Nimetatud toimingud suudavad ennetada küünesängi muutuste tekkimist ning soodustada kahjustatud küünesängi paranemist. Proteesid taastavad sõrmeotste tundlikkuse ja parandavad taktiilset tundlikkust (taldadel on taktiilne tundlikkus vajalik ruumis paiknemiseks ja aluspinna kindlakstegemiseks).

Peab märkima, et küüneproteesid ei sea igapäevastele toimingutele mingeid piiranguid. Neil on naturaalne välimus, neid on mugav kanda ja vajadusel kergelt eemaldada ning neil on kindel kandmisaeg: pool aastat või kauemgi.

Kahjustatud küünte parandamise ja uute proteeside valmistamise meetodeid on praegu palju. Kuid igal konkreetsel juhul valitakse meetod individuaalselt, arvestades probleemi keerukust. Tänu ühtedele meetoditele saab muuta küünte esteetilist poolt, teiste abil aga viia läbi küüneseene (küünte talitlushäirete levinuim põhjus) ravimise protseduure.

Meie kliinikus on võimalik saada informatsiooni küüneplaadi proteesimise ja taastamise kohta, me valime välja ka sobivaima ravimeetodi ning teostame proteesimise.

Call Now Button