Ülekoormus võib viia tõsiste probleemideni
Põhjuseid, miks jalad valu tekitavad, võib olla väga palju: kui üks hulk kaebustest on seotud kaasasündinud deformatsioonidega, siis tegelikult jõuavad vastava spetsialisti juurde sageli patsiendid just teatud muredega nagu ülekoormustest tingitud jalaprobleemid, erinevad traumad, sissekasvanud varbaküüned või lipoomid.
Erinevad pealtnäha “süütud” jalaprobleemid võivad aga esile kutsuda erinevate suuremate häirete tekkimise, viies nii ka jäsemete biomehaanika ehk liigutusmustri häirumiseni. Seetõttu on väga tähtis erinevatele muredele lahendus leida enne, kui on liiga hilja ning vaja läheb tõsisemat, s.t kirurgilist sekkumist.
Tugi- ja liikumiselundkonna kaasasündinud väärarengute, vigastuste, omandatud haiguste tagajärjel tekkinud deformatsioonidega ning ennetuse ja raviga tegeleb ortopeed ehk eriarst, kes uurib just luude, liigeste, lihaste ja kõõlustega seotud haiguseid ja vigastusi ning aitab neid ravida.
- jalgade ortopeediliste patoloogiate diagnoosimine ja ravi (lamedad jalad, jalalaba deformatsioon, kukekannus, kannavalu)
- jalgade deformatsioonide kirurgiline ravi
- lülisamba haiguste ravi
- artroskoopiline kirurgia (meniskivigastus, ristsidemete rebend)
- ortopeediliste toodete valmistamine
Iga teekond algab vastuvõtu ning läbivaatusega
Jalakliinikus toetutakse ortopeedia ja traumatoloogia valdkonna viimastele saavutustele: näiteks on kasutusel laserravi meetodid ja spetsiaalsed ravimid, aga ka erinevad mehaanilised manipulatsioonid ning täiendavad korrigeerivad vahendid, tänu millele murele lahendus leitakse.
Tihtipeale on vaja sekkuda ka kirurgiliselt, et saavutada maksimaalne võimalik tulemus, kuid seda tehakse vajaduspõhiselt ja vaid tõsiste juhtumite korral.
Et ortopeed teeb tihedat koostööd Jalakliiniku teiste spetsialistidega, kombineeritakse üksteise teadmistele tuginedes omavahel erinevaid lahendusi ja ravimeetodeid, saavutamaks parim ja tõhusaim tulemus. Iga Jalakliiniku ortopeedi vastuvõtt algab ortopeedilise läbivaatuse ning arsti konsultatsiooniga, pärast mida määratakse vastav ravi.
Näiteks on üheks kaasaegseks ravimeetodiks kortikosteroidide ja hüaluroonhappe liigesesisene süsteravi, millega leitakse sageli tõhus lahendus ägedale valule põlve-, puusa- või õlaliigestes, aga ka näiteks artriidi, kõõlusepõletiku või vigastuste korral.
Kuidas jalamuresid ennetada?
Et jalavalu kaasneb sageli tööülesannete iseloomuga ning on paratamatu, tuleb siiski sageli ette, et valu põhjustavad valed jalanõud või napid liikumisharjumused. Siiski on üsna tihti probleemiks töökeskkond, kus peab kaua istuma või vastupidi: jalgadel seisma või kõndima. Kuidas aga erinevaid jalamuresid vältida? Paar asjalikku head nõuannet spetsialistide poolt:
Tee jalgadele mõeldud venitusharjutusi. Nii püsivad lihased tugevad ning väheneb traumade oht.
Liigu võimalikult palju. Et luustik püsiks terve, on tarvis regulaarselt ja palju liikuda. Sea endale eesmärgiks näiteks 10 000 sammu päevas.
Kanna mugavaid jalanõusid. Eelista naturaalsest materjalist ortopeedilisi jalanõusid, väldi peenikese tallaga jalanõudega pikkade vahemaade läbimist. Võimalusel võiksid murul või merevees käia jalgsi
Kasuta tallatugesid. Tallatoed aitavad tasakaalu hoida, annavad jalale toetust ning hoiavad jalalaba tervislikus ja õiges asendis. Personaalse soovituse saab anda Jalakliiniku ortopeed.
Hoolitse jalgade hügieeni eest. Pese jalgu regulaarselt, kuivata hoolikalt (ka varbavahesid) ning niisuta neid spetsiaalse kreemiga. Kreemitamine aitab vältida kuivusest põhjustatud hilisemaid kaebusi.
Hoia jalgu üleval. Pärast väsitavat tööpäeva on soovitatav tõsta jalad ülejäänud kehast kõrgemale. Nii lased jalgadel puhata ning tursetel leeveneda.
Toitu tervislikult. Just piimhappebakterid aitavad immuunsust tugevdada ning ennetada jalaseene või muude nakkuslikke haiguste teket. Samuti vähendavad need ka korduvaid jalavalusid.
Kui probleem on sellest olenemata püsiv ning vajad murele lahenduse leidmisel spetsialisti abi, oled oodatud Jalakliinikusse vastuvõtule. Üheskoos leiame sinu tervisemurele lahenduse!